Sıkça Sorulan Sorular

Nasıl sipariş verebilirim ?

Satın almak istediğiniz ürünleri sepetinize ekleyerek kendinize ait bir ürün sepeti oluşturabilirsiniz. Sepetinizde ürünlerin miktarlarını istediğiniz gibi değiştirip ödeme alanına giderek fatura ve teslimat adres bilgilerini girdikten sonra ödeme ekranında işlemi tamamlayabilirsiniz.

Nasıl ödeme yapabilirim ?

Satın almak istediğiniz ürünleri sepetinize ekledikten sonra talimatları ve diğer bilgilerin tamamlanmasından sonra iki ödeme yöntemiyle kolayca ödeme yapabilirsiniz. Kredi kartıyla ödeme yapabilir ve tercih ettiğiniz miktarda taksitlendirebilirsiniz. Birçok banka ile çalışmakta olup türkiyede mevcut tüm bankalara ait kredi kartlarıyla kolayca satın alım işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Diğer ödeme yöntemi olan havaleyi de tercih edebilirsiniz. Ödeme yöntemi havale seçerek size sunulan Firma Ünvanı ve İban bilgisine toplam sepet tutarını havale yaparak işlemi tamamlayabilirsiniz.

Kapıda ödeme yöntemi var mı ?

Kapıda ödeme sistemi bulunmamaktadır. Sadece kredi kartı ve havale ödeme yöntemlerini tercih edebilirsiniz. Yüksek komisyon ve kargo firmaları tarafından müşterilerin ödeme yapamaması durumundan oluşabilecek güçlüklerin önüne geçmek için tercih edilen bir yöntem olmaktan vazgeçilmiştir.

Ürünleri yerinizden teslim alabilir miyim ?

Maalesef müşterilerimiz tarafından depomuzda gezinmelerine tercih etmiyoruz. Ürünler palet bazlı tutulduğundan kullanıcıların deneyimleme şansı sunamıyoruz.

Üye olmanın avantajları nelerdir ?

Üye kaydı oluşturarak bir sonra ki siparişlerinizde fatura bilgileri ve teslimat bilgilerini tekrar girmekle uğraşmazsınız. Aynı zamanda en son verilen siparişlerinizi görebilir ve kolayca takip edebilirsiniz. 

İsteğiniz dahilinde yeni gelen ürünlere dair bilgilendirme e-postaları ile size özel fırsatlardan yararlanabilirsiniz. Belli aralıklarla kupon dağıtımlardan ve fırsatlar gibi birçok avantajı mevcuttur.

Üye olmadan sipariş verebilir miyim ?

Tabi ki satın almak istediğiniz ürünleri sepetinize ekledikten sonra ödeme kısmına geldiğinizde üye olmadan ilerle seçeneğini seçerek sadece teslim bilgilerini ve fatura bilgisini girerek işleminizi tamamlayabilirsiniz.

Sipariş verirken nelere dikkat etmeliyim ?

Sipariş verirken fatura adresi ile teslimat adresi farklı ise dikkat edilmesi gerekmektedir. Şahış alımlarında T.C kimlik numaranızı (11 Haneli) yazarken Limited ve Ananonim Şirketlerinin Vergi Dairesi ve Vergi Numaralarını(10 Haneli) Yazmaları Gerekmektedir.

Doğru iletişim bilgileri mail ve telefon numarası kesinlikle yazılması gerekmektedir. Eğer ürünü tesliminde sorumlu bir çalışan yada kişi mevcut ise notlar kısmında belirtmenizi öneriyoruz.

Hangi kargo ile gönderim sağlanıyor ?

İstanbul içi tüm siparişlerinizi kendi araçlarımız ile gerçekleştiriyoruz. Diğer tüm siparişleriniz Yurtiçi Kargo ve Ambar taşıma hizmeti sunan firmalar ile gönderim sağlanmaktadır. Stok miktarında veya adres eksik olmaması durumunda 2-3 iş günü içerisinde ürünlerin tarafınıza teslim edilmektedir.

Kargo ücreti nasıl hesaplanıyor ?

İstanbul içi alışverişleriniz ücretsiz olmakla beraber il dışı kargo ücretleriniz ücretsiz kargo limitini aşmamanız durumunda standart fiyattan ücretlendirilir.

Ürünlerim kaç günde elime ulaşır ?

İstanbul içi 1-2 iş günü içerisinde teslimler gerçekleştirilmektedir. İstanbul dışı 2-4 iş günü içerisinde ürünler tarafınıza teslim edilmektedir.

Siparişim içinde değişiklik yapabilir miyim ?

Sipariş geçildikten sonra isterseniz iptal edebilir ve yeni bir sipariş oluşturabilirsiniz. Bunun yerine birkaç üründe değişiklik yapmak istiyorsanız İletişim sayfası üzerinden bilgilerden tarafımıza mail yada telefon üzerinden temas kurabilirsiniz.

Siparişimin durumunu nasıl öğrenebilirim ?

Eğer bir üyeliğiniz mevcut ise hesabınıza giriş yaparak Siparişlerim kısmından verdiğiniz siparişlerin güncel durumunu görebilirsiniz. Başka bir yöntem olan Kargo Sorgulama kısmından mailinize gelen sipariş numaranız ile sorgulama yapabilirsiniz.

Ürün sipariş durumu tamamlanmış olmasına rağmen ürünlerde eksiklik yada tarafınıza ulaşmadıysa bizimle İletişim sayfası üzerinden E-mail yada Telefon üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

İade süreci nasıl işliyor ?

Sipariş verdiğiniz ürünler ile ilgili bir hasar yada farklı bir ürün gönderildiği durumda ürünleri 7 gün içerisinde tarafımıza iadesi için talepte bulunabilirsiniz.

Öncelikle İletişim sayfası üzerinden tarafımız ile iletişime geçmeniz gerekmektedir. Müşteri destek kısmında iadeniz oluşturulur ve size özel bir İade kodu iletilir. Anlaşmalı olduğumuz kargo firmalarına teslimini gerçekleştirerek. Ürünleri tarafımıza eksiksiz olarak ulaştığı gibi yaptığınız ödeme tarafınıza iadesi gerçekleştirilir.

Size nasıl ulaşabilirim ?

Bize ulaşmak çok kolay hafta içi saat 09:00-17:00 tarihleri arasında 0 (212) 549 81 06 veya 0 (546) 625 02 61 numaralı telefon üzerinden arayabilirsiniz. Aynı zamanda [email protected] mail adresi üzerinden tarafımız ile iletişime geçebilirsiniz.